Belimiz neden ağrır ?

Zarar vermeden, bu aktiviteler nasıl uygulanır ?

Belinizi korumanız için  yapacağınız basit ve doğal egzersizler, yaşam boyu bel, eklem yeri ve omurga sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

Sebep ne olursa olsun, bel ağrısının oluşmaması, oluşmuşsa hızla düzelmesi  ve düzeldikten sonra tekrarlamamasını saağlamak yaşam kalitesi için çok önemlidir.

Bunun için, beldeki kasları, bağ dokuları ve eklemleri korumaya yönelik, düzgün duruş çok önemlidir. Bu nedenlen günlük yaşamımızdaki  aktiviteleri  uygun pozisyonda gerçekleştirmek, tedavi ve koruma için şarttır.

Bel ağrısının kesin tanısında birçok zorluklar vardır. Farklı uzmanlık dallarından olan doktorların teşhisleri de farklıdır.

Her doktor kendi uzmanlık dalındaki tanılara ağırlık vermektedir.

Örneğin romatizma uzmanı eklem iltihabını düşünerek kan testleri, sinir cerrahı, bel fıtığı açısından bilgisayarlı tomografi ( BT ) veya manyetik rezonans görüntüsü ( MR ), sinir hastalıkları uzmanı ise sinir hastalığı olabilir diyerek kas elektriği kaydı ( EMG ) istemektedir.

Bu arada hastanın da kafası karışmaktadır.

Beli Koruma İle İlgili Basit Bilgiler

Aynı pozisyonda uzun süre kalmak, hep aynı gurup bel kaslarını çalıştırdığı için sakıncalıdır.

Ayakta  durmak, oturmak, yürümek, hatta yatmak gibi aktivitelerde arada pozisyon değiştirilmelidir.

Eğer kiloluysanız, beliniz için yapmanız gereken temel görev, belinizin taşıdığı aşırı yükü azaltmaktır.

Bel ağrısı konusunda, bel fıtığından çok sık bahsedilmekte ve bel ağrısının en büyük nedeni bel fıtığı olarak gösterilmektedir.

Bel fıtığı veya tıp diliyle Disk Hernisi denilince şu anlaşılmaktadır: Omurlar arasında bulunan disklerden biri yerinden kaymıştır. Her diskin ortasında yastık gibi yumuşak bir doku vardır. Diskin kenarları, bağ dokudan yapılmış sert bir çember şeklindedir.
 

Bel fıtığı vakalarında ortadaki yumuşak doku yırtılmış olan sert çemberden dışarı kayar ve en yakınındaki sinir köküne baskı yaparak ağrı verir.

Bel ağrısının diğer bir nedeni, omurganın ortasındaki kanalın daralması ( Spinal Stenoz ) sonucu bir sinirin sıkışması da olabilir.

Omurga kanalının daralması, genellikle yaşlılarda disklerin eklem yüzeylerinin ve eklem bağlarının aşınması sonucu meydana gelmektedir. Sinir sistemi insan vücudunun tüm organ ve fonksiyonlarını kontrol ederek, koordinasyonu sağlar.
 
Omurga boyunca esnek bir yapıda dizilmiş olan omurlardan geçen sinirler, vücudun özel bölümlerini direk etkileyen bir ağ sistemi oluştururlar.

Spesifik bölgelerde yer alan bu sinirlerin çeşitli nedenlerle baskı altında kalarak etkilenmeleri, vücudun bazı bölümlerinde birçok fonksiyon bozuklukları, çeşitli semptom ve ağrılara neden olmaktadır.

Bel ağrısı omurganın doğuştan bazı anormalliklere sahip olmasından da meydana gelebilmektedir.

Böbrek, pankreas, aort ve üriner sistem hastalıklarında da ağrı bele vurabilir.

Ayrıca bel ağrısı, kanser, kemik iltihabı veya nadir eklem iltihapları (arthirit) gibi çok ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Bel ağrısı, çoğu kez sıklıkla yaşamın streslerine de bağlı olabilmektedir..

Ayrıca çözülememiş duygusal sorunların belde gerginlik yaparak ağrılara yol açtığı da belirlenmiştir.

Aşırı egzersiz yapma sonucu sık olarak bel kaslarında basit ağrı ve acımalar meydana gelir.

Yaşlanma prosesi başladığında ve ileri yaşlarda bel disk ve bağlarında doğal aşınma ve küçük yırtıklar olabilir.

Bel ağrısında, TENS ( Deriden hafif elektrik vererek ağrının giderilmesi ) ve omurganın küçük eklemlerine kortizon benzerleri enjekte etmenin uzun vadede hemen hemen hiçbir yararı yoktur.

Buna karşı hâd veya kronik bel ağrısının önlenme tedavisinde egzersiz çok önemlidir.