Bel-Sırt ve Eklem Ağrılarını Önleyebilirsiniz

Vücudun kullanılması ile ilgili dikkat edilecek hususlar

Bel-Sırt ve eklem ağrılarını önleyebilmeniz için, günlük yaşamda vücudun kullanımı ile ilgili basit bazı düzenleme ve ayarlamalar, sizi yaşam boyu sağlıklı bir hareket sistemine kavuştup, muhtemel sakatlık ve yaralanma risklerini de ortadan kaldırabilir.

İşte basitçe uygulayabileceğiniz yöntemler : 

Oturuş Pozisyonu 

Tercihen kollu bir sandalye veya koltuk seçin. Dizlerinizi kalçanızdan daha yukarı olan bir oturuş pozisyonunu tercih edin. Arabada ise koltuğunuzu rahat bir pozisyon elde edene kadar ayarlayın. Bu genellikle 100-120 derecedir. Küçük bir yastıkla belinizi destekleyebilirsiniz. 

Yatağa Girerken 

Sırtınız dik olarak yatağın kenarına oturun.Dizleriniz kıvrıkken yavaşça dirsek, daha sonra omuzunuzun üzerine yan yatın. Omuzlarınız, kalçanız ve dizleriniz sabit olarak sırt üstü dönün.

Yataktan Çıkarken 

Yatakta yan tarafınıza dönün, dizlerinizi kıvırın. Ayaklarınızı yataktan sarkıtın. Aynı zamanda dirsekleriniz ve ellerinizle vücudunuzun üst bölümünü yukarıya itin, sırtınızı dikleştirin.

Giyinirken 

Gövdenizi öne doğru eğen her hareketten kaçınmalı ve dikkatli olmalısınız. Ayakkabılarınızı giyerken ayaklarınızı bir tabure ya da sehpa üzerine koyun. Sağa sola eğilme hareketi yapmayın. Sırtınızı duvara dayayın, topuklarınız ve omuzlarınız duvara temas etsin. Tüm omurganızı da duvara yaslamaya çalışın. Kısa bir süre sonra bu egzersiz sayesinde yürüyeceksiniz. 

Yürürken

Vücut ağırlığınızı ayak parmaklarınız üzerinde değil, normalde olduğu gibi topuklarınız üzerinde taşımaya özen gösterin.

Merdiven Çıkarken veya İnerken

Merdiven çıkarken sanki bir yokuş çıkıyormuş gibi hafifçe öne eğilin. Ani ve sert hareketlerden ve tek bacak üzerine ağırlık vermekten kaçının. 

Eşyaları Yerden Almak ve Kaldırmak

Beliniz bir kriko veya vinç değildir. Yerden bir şey alırken ya da kaldırırken dizlerinizi hafifçe  bükün. Belinizi değil bacaklarınızı kullanın. Kiloyu vücudunuza ve ağırlık merkezine yakın olarak kaldırın veya iki kola yayıp dengeli taşıyın. 

İş Yerinde Uzun Süre Ayakta Çalışma Durumu 

Ağrılarınız geçip yeniden işe başladığınızda bel bölgenizi sürekli olarak eğmekten kaçının.

Zaman zaman kollarınızı gövdenize destek olarak kullanın.

Bir ayağınızın altına mutlaka bir yükseklik koyun. 

Bütün bu hareketler ve günlük yaşamdaki aktiviteler, doktorunuzun koymuş olduğu bel ağrısı teşhisinde çok önemli kurallardır. Bel ağrıları karşısında ilk etapta en önemli hedef, bu durumu oluşturan hareketlerden sakınmak ve ağrıyı arttırıcı hareketleri düzeltmek olmalıdır. Bu önemli noktalara uyarken şu üç kuralı da hiç göz ardı etmemelisiniz: 

  • Hem günlük yaşamda hem de sportif çalışmalarda aşırı zorlayıcı hareketlerden kaçının
  • Aşırı yük taşımayın
  • Anî ve kontrolsüz hareketlerden kaçının